ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΙΝΗ

Στις 24-11-2014,ημέρα Δευτέρα οι μαθητές της Α? τάξης του σχολείου μας με συνοδούς καθηγητές τους Παζάρα Αντώνη, Ιωαννίδου Ελένη,Αμβροσιάδου Φωτεινή, Γκόλτσιου Άννα, Μήτσιου Μαργαρίτα και Τζιότζιο Χρήστο, πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη λίμνη Κερκίνη του Ν.Σερρών

με σκοπό τη μελέτη της χλωρίδας και της πανίδας της περιοχής καθώς και τη συλλογή πληροφοριών για την ευεργετική επίδραση της λίμνης στην αγροτική οικονομία του τόπου. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές είχαν επίσης την ευκαιρία να δουν από κοντά την εκτροφή νεροβούβαλων τα οποία επιβιώνουν και αναπτύσσονται αποκλειστικά στη συγκεκριμένη περιοχή. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από το όμορφο φυσικό τοπίο και την παρουσία σπάνιων αποδημητικών πουλιών(ερωδιοί,κορμοράνοι ,πελεκάνοι κ.α.) καθώς και φυτών που ενδημούν στα νερά της λίμνης(νούφαρα).Ήταν μια ευχάριστη εμπειρία που χαράχτηκε στη μνήμη των μαθητών και εκφράστηκε η επιθυμία να πραγματοποιηθεί κάτι ανάλογο και στο μέλλον.