Προειδοποίηση

JFolder: :files: Η διαδρομή δεν καταλήγει σε φάκελο. Διαδρομή: /var/www/vhosts/2gym-kater.pie.sch.gr/httpdocs/images/stories/fot_arxaiol_mouseio_thes_17_12_2014

Σημείωση

Διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη 17-12-2014

Την Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2014, η Β΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη στα πλαίσια του μαθήματος  της Τεχνολογίας.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν στο εργοστάσιο σοκολάτας, όπου έμαθαν την προέλευση των κόκκων του κακάο, το ταξίδι τους μέχρι την Ευρώπη και τη χώρα μας, γνώρισαν το μηχανισμό λειτουργίας μιας παραγωγικής μονάδας, γεύτηκαν διάφορα είδη σοκολάτας και διέσχισαν τα τροπικά δάση του Αμαζονίου σε αναπαράσταση.  Επίσης επισκέφτηκαν το Βυζαντινό μουσείο, όπου είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τις μοναδικές βυζαντινές εικόνες και  να απολαύσουν τη βυζαντινή τέχνη, μέσα από τα αγάλματα και τα ψηφιδωτά της εποχής εκείνης.  Έλαβαν μέρος 72 μαθητές και 4 καθηγήτριες, με αρχηγό την κ. Αναστασία  Χαραλαμπίδου και συνοδούς τις κ. Μαρία Δελιτζάκη, κ. Ειρήνη Σκάγια και κ. Ελένη Πολυζοπούλου.

{gallery}/fot_arxaiol_mouseio_thes_17_12_2014{/gallery}