Πρόγραμμα για τα Δικαιώματα του Παιδιού

Κατηγορία: Προγράμματα Αγωγής Υγείας Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 25 Ιουλίου 2014

Στα πλαίσια των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας που υλοποιεί το σχολείο μας το 2008-9 συμμετείχε στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα:

«Εκπαίδευση στα Δικαιώματα του Παιδιού-Πρωτοβουλίες και εφαρμογές στο σχολείο»

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν πολλά από τα Γυμνάσια και Λύκεια του Νομού Πιερίας.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τις καθηγήτριες Παπαδοπούλου Γαρυφαλλιά ΠΕ 05 και Δάμπαση Αικατερίνη ΠΕ05 καθώς και από μαθητές της Β? και Γ? τάξης. Οι μαθητές της Β? τάξης επικεντρωθήκαν στην παιδική εργασία και οι μαθητές της Γ? στα Δικαιώματα του παιδιού ?εφήβου. Η ομάδα είχε τον τίτλο «Έφηβοι Αγωνιστές».

Αποτέλεσμα του προγράμματος ήταν η σύνθεση ενός τραγουδιού από τους μαθητές μας, σε στίχο και μουσική δική τους.

Τίτλος του τραγουδιού: «Για τα δικαιώματα του παιδιού»

Μουσική: Κατωνίδης Γεώργιος

Στίχοι: Έφηβοι Αγωνιστές

Επιμέλεια: Κατωνίδης Γεώργιος.

Στα πλαίσια του προγράμματος οργανώθηκε Ημέρα διαλόγου με το Συνήγορο του Παιδιού στις 10-4-2009.Με το τέλος του προγράμματος για τη διάχυση των αποτελεσμάτων υλοποιήθηκε εκδήλωση στην πλατεία της Κατερίνης στις 10-5-2009.

·         {flv}video_omadas{/flv}