Ανδρέας Λοβέρδος: Οι «?παλιοί? αιώνιοι» φοιτητές και ο «απαράδεκτος» ΕΝΦΙΑ

Κατηγορία: Νέα Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 18 Αυγούστου 2014

Ο υπουργός Παιδείας Ανδρέας Λοβέρδος άσκησε μέσω του BHMA FM 99,5 κριτική για τον ΕΝΦΙΑ, χαρακτηρίζοντάς τον «απαράδεκτο»

Ανδρέας Λοβέρδος: Οι «?παλιοί? αιώνιοι» φοιτητές και ο «απαράδεκτος» ΕΝΦΙΑ

Τη βεβαιότητα ότι οι λεγόμενοι «αιώνιοι» φοιτητές θα διαγραφούν από τα μητρώα των ΑΕΙ και των ΤΕΙ στις 31 Αυγούστου, εξέφρασε για μία ακόμη φορά ο υπουργός Παιδείας Ανδρέας Λοβέρδος, ο οποίος παράλληλα, μιλώντας στον ραδιοσταθμό ΒΗΜΑ FM 99,5 διατύπωσε και την κριτική και για τον ΕΝΦΙΑ.

Ερωτηθείς από τους δημοσιογράφους Αργύρη Παπαστάθη και Αρη Ραβανό για το θέμα του ΕΝΦΙΑ, ο υπουργός Παιδείας σχολίασε: «Ο ΕΝΦΙΑ χρειάζεται παρεμβάσεις, το είχα υποστηρίξει και στη Βουλή όταν ο ΕΝΦΙΑ ψηφίστηκε, εγώ δεν τον είχα ψηφίσει. Θα πρέπει να εξομαλυνθούν οι τεχνικές λεπτομέρειες εφαρμογής που τον έκαναν απαράδεκτο και έξω από τα όρια του νόμου κι αυτό το πράγμα ήδη συντελείται. Ως προς τον ίδιο τον ΕΝΦΙΑ θα εντάξω στην συζήτηση της φορολογικής πολιτικής, που κάνει ο κ. Χαρδούβελης από τη πρώτη μέρα που ανέλαβε τα καθήκοντά του επί το σκοπό για το προϋπολογισμό του 2015, να κάνει παρεμβάσεις».

Όσον αφορά στους «αιώνιους» φοιτητές ο Ανδρέας Λοβέρδος εξήγησε:

«Ο νόμος ψηφίστηκε το 2011, ενώ η προειδοποίηση είχε γίνει από το 2007. Όλοι όσοι ήταν στα Πανεπιστήμια και δεν έπαιρναν τα πτυχία τους ήξερα από το 2007, δηλαδή εδώ και 7 χρόνια, ότι κάτι θα γίνει. Ο νόμος του 2011 όρισε τι θα γίνει, 31/8/2014 φεύγετε? Εσείς οι "παλιοί", όχι αυτοί που είναι τώρα. Για αυτούς που είναι τώρα έχει άλλη ρύθμιση. "Παλιός" είναι όποιος έχει σε σχολές τετραετούς κύκλου από το 2003, πενταετούς κύκλου από το 2001 και εξαετούς κύκλου, όπως η ιατρική, από το 1999 και πριν».

Πηγή: ΤΑ ΝΕΑ.gr