ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ 1ο ΚΑΙ 2ο ΕΠΑΛ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2013, πραγματοποιήθηκε εκπ/κή επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου, στα Επαγγελματικά Λύκεια της πόλης μας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία, στα πλαίσια του μαθήματος του ΣΕΠ, να ενημερωθούν για την λειτουργία των ΕΠΑΛ και τις διεξόδους που προσφέρουν μετά την αποφοίτησή τους από αυτά, όσον αφορά την εξεύρεση εργασίας ή την συνέχιση των σπουδών τους στην Τριτοβάθμια Εκπ/ση.

Έτσι, οι μαθητές του γυμνασίου μας ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις και τους χώρους διδασκαλίας των δύο Λυκείων και είχαν μια πρώτη εξοικίωση με τα προγράμματα σπουδών τους.

Οι καθηγητές που συνόδευσαν τους μαθητές ήταν οι: Δάμπαση Κατερίνα, υπεύθυνη της διδακτικής επίσκεψης, Δημητσάκης Φίλιππος, Πολυζοπούλου Ελένη και Ντούρου Καλλιόπη.