Διδακτική επίσκεψη του 2ου Γυμνασίου στο Δίον

Στις 18 Απριλίου το Σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στον  εκτεταμένο και διάσπαρτο αρχαιολογικό χώρο του Δίου. Οι μαθητές και των τριών τάξεων του Σχολείου μαζί με τους καθηγητές απόλαυσαν τη μεγαλοπρέπεια του τοπίου ,στα ριζά του βουνού των θεών , και θαύμασαν τα ενδιαφέροντα αρχαιολογικά ευρήματα που έφερε στο φως η ανασκαφική έρευνα. Οι καθηγητές και οι μαθητές κατά την ξενάγηση από τους μαθητές της Α? τάξης Μπουλούση Φανή και Καραΐσκο Ραφαήλ, Γεώργιο, είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα ερείπια της αρχαίας πόλης με τα σπίτια ,τα εργαστήρια ,τα υδραγωγεία και τα λουτρά, την οικία του Διονύσου με τα περίφημα ψηφιδωτά, το ωδείο και τον οχυρωματικό περίβολο. Έξω από την πόλη είδαν το ιερό του Ολυμπίου Διός, της Δήμητρας και της Ίσιδας. Κυρίως, όμως, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το πλούσιο παρελθόν της Πιερικής γης, καθώς ήρθαν σε επαφή με τεκμήρια της ιστορίας (μνημεία, κτίσματα)του τόπου τους. Είδαν συγκριτικά με το παρόν τον δομημένο κοινωνικό χώρο της αρχαιότητας και κατανόησαν τη συνέχεια και διαχρονικότητα της ελληνικότητας, σφυρηλατώντας έτσι τους δεσμούς τους με τον τόπο στον οποίο σήμερα ζουν.