Άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού

Κατηγορία: Εκδηλώσεις-Εορτές Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014

Την Δευτέρα 13-10-2014  πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η ετήσια άσκηση ετοιμότητας- εκκένωσης του σχολικού κτιρίου σε περίπτωση σεισμού.

Η άσκηση έλαβε χώρα σε συνεργασία με το 1ο Γενικό Λύκειο και περατώθηκε με επιτυχία. Οι μαθητές  ενημερώθηκαν για τα μέτρα προστασίας και τις απαραίτητες  ενέργειες σε περίπτωση  σεισμού. Στη συνέχεια ακολουθώντας το σχέδιο διαφυγής και υπό την καθοδήγηση των καθηγητών τους συγκεντρώθηκαν με ασφάλεια στον αύλιο χώρο του σχολείου. Όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί ανταποκρίθηκαν όπως είχε προγραμματιστεί και όπως προβλέπεται από το Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών  του Σχολείου μας.

Αισιοδοξούμε ότι δε θα χρειαστεί να εφαρμοστεί σε πραγματική ανάγκη. Σίγουρα όμως πρέπει όλοι να είμαστε προετοιμασμένοι.

Εμφανίσεις: 943

Επικοινωνια