2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Κατηγορία: Εκδηλώσεις-Εορτές Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 25 Ιουλίου 2014

Στο 2ο Γυμνάσιο τη Δευτέρα 13-5-13 και την Τρίτη 14-5-13 οι εκπαιδευτικοί Σιαπσιάλη Ελένη και Ντελής Μιχαήλ οργάνωσαν και πραγματοποίησαν έκθεση των έργων τεχνολογίας που δημιούργησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της πρώτης και δευτέρας τάξης στο μάθημα της Τεχνολογίας.

Στην έκθεση έλαβαν μέρος εκθέτοντας το ατομικό τους έργο 87μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης. Από την Β΄ τάξη συμμετείχαν 89 μαθητές και μαθήτριες χωρισμένοι σε 16 ομάδες εκθέτοντας την μακέτα της παραγωγικής μονάδας με την οποία συνεργάστηκαν, τα αποτελέσματα της έρευνας που πραγματοποίησαν και την γραπτή τους εργασία.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες στο μάθημα της τεχνολογίας αναλαμβάνουν να μελετήσουν τα δεδομένα ενός σύγχρονου τεχνολογικού προβλήματος, να κατασκευάσουν ένα μοντέλο του θέματος τους καθώς και να γράψουν μία εργασία μέσω της οποίας παρουσιάζουν συνολικά την εργασία τους.

Μέσω της έκθεσης τους δόθηκε η δυνατότητα να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της εργασίας τους στη σχολική μας κοινότητα και να αποδείξουν τη δημιουργικότητα, την εργατικότητα και την ικανότητα τους στη διαχείριση και επίλυση τεχνολογικών προβλημάτων.

Οι καθηγητές Τεχνολογίας

Σιαπσιάλη Ελένη