Περιβαλλοντικό πρόγραμμα e -twinning "Βιοκλιματική Τάξη. Δημιουργώντας ένα πράσινο αποτύπωμα μέσα στο σχολείο"

Κατηγορία: Πολιτιστικά Προγράμματα Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 27 Μαϊος 2024

Στο παρακάτω ηλεκτρονικό βιβλίο παρουσιάζονται όλες οι δράσεις των μαθητών που συμμετείχαν σε ένα ενδιαφέρον περιβαλλοντικό πρόγραμμα, με στόχο την καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης. Στο πρόγραμμα αυτό, στο οποίο συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2:

·         Αβραμίδου Ειρήνη

·         Αργυρίου Ολυμπία

·         Βελλή Παναγιώτα

·         Δαΐου Γεωργία

·         Θεοδωρόπουλος Θεόδωρος

·         Καϊμακάμη Κατερίνα

·         Λιάκου Παρασκευή

·         Λιόντας Αλέξανδρος

·         Μπαγγέα Κατερίνα

·         Παπαγιάννη Αλεξάνδρα

·         Παπαγιάννη Δήμητρα

·         Παπαγιαννοπούλου Ραφαηλία

·         Παπαδημητρίου Ευαγγελία

·         Πατσιοδήμος Δημήτρης

·         Τσούλος Κωνσταντίνος

·         Χαϊλατζίδου Μαρία

·         Χατζηπαπά Φιλαρέτη

Το πρόγραμμα είναι διαθεματικό, καθώς το ζήτημα των περιβαλλοντικών προκλήσεων προσεγγίστηκε από διαφορετικές ειδικότητες καθηγητών:

·         Η κυρία Δήμητρα Τόλη, φιλόλογος και συντονίστρια του προγράμματος, ήταν υπεύθυνη για την παραγωγή εκ μέρους των μαθητών χαϊκού, διηγήματος, θεατρικού έργου, καθώς και πληροφοριακών κειμένων - παρουσιάσεων σχετικών με τα περιβαλλοντικά προβλήματα και τη σημασία των βιοκλιματικών κτιρίων για την εξοικονόμηση της ενέργειας. Επίσης ήταν υπεύθυνη για την παραγωγή του ηλεκτρονικού υλικού, των αφισών και του ηλεκτρονικού βιβλίου που παρουσιάζεται παρακάτω.

·         Ο κύριος Αδάμος Δάιος, ο τεχνολόγος του σχολείου, καθοδήγησε τους μαθητές για την κατασκευή της μακέτας ενός βιοκλιματικού σχολείου, αφού πρώτα συζήτησε μαζί τους για τις βασικές αρχές μιας τέτοιας κατασκευής.

·         Η κυρία Ευτυχία Καπετανάκου, η μουσικός του σχολείου, επιμελήθηκε το μουσικό κομμάτι και καθοδήγησε τους μαθητές ώστε να κατασκευάσουν όργανα από ανακυκλώσιμα υλικά, με τη συνοδεία των οποίων τραγούδησαν.

Για να δείτε το ηλεκτρονικό μας βιβλίο πιέστε ΕΔΩ

Εμφανίσεις: 21

Επικοινωνια