Παρουσίαση Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του 2ου Γυμνασίου Κατερίνης

Κατηγορία: Προγράμματα Αγωγής Υγείας Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 30 Μαϊος 2024

Η ομάδα Αγωγής Υγείας με θέμα : “ Προϊόντα ΠΟΠ και ΠΓΕ και τοπικά παραδοσιακά της Μακεδονίας και της Θράκης”  με συντονίστρια την Καθηγήτρια κυρία Ελένη Ιωαννίδου και η ομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα “Υδροβιότοποι της Ελλάδος: Πηγή ζωής. Γνωρίζω-ερευνώ-προστατεύω τη φύση μέσα από τους υδροβιότοπούς της.” με συντονίστρια την Καθηγήτρια κυρία Κυριακή Παπαδοπούλου παρουσίασαν στους μαθητές του Σχολείου, σε γονείς και σε φίλους, τα προγράμματά τους.

Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν παρέα στο συναρπαστικό ταξίδι στη χλωρίδα και την πανίδα των Υδροβιότοπων όπου άντλησαν πληροφορίες για τα ΠΟΠ και τα τοπικά και παραδοσιακά προϊόντα της κάθε περιοχής. Κατά την παρουσίαση των προϊόντων ΠΟΠ οι μαθητές έκαναν αναπαράσταση της εκπομπής “ ΠΟΠ  ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ “ του Σεφ Ανδρέα Λαγού με τον οποίο όταν τελείωσε η εκδήλωση επικοινώνησαν live  μέσω του διαδικτύου. Τη μουσική επιμέλεια της εκδήλωσης ανέλαβε η μουσικός κυρία Έφη Καπετανάκου.

Εμφανίσεις: 22

Επικοινωνια