Ισορροπημένη Διατροφή- Θρεπτικά Συστατικά

Κατηγορία: Οικιακή Οικονομία Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 29 Μαρτίου 2022 Γράφτηκε από τον/την Super User

Η  Οικιακή  Οικονομία  είναι ένα μάθημα που ασχολείται με την οικογένεια και γενικότερα με το ανθρώπινο περιβάλλον. Προσφέρει γνώση  για την δημιουργία ενός  φυσικού, οικονομικού, πολιτισμικού αλλά και αισθητικού περιβάλλοντος, με σκοπό την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής, την ευημερία του ατόμου, της οικογένειας και της κοινωνίας γενικότερα. Στο πλαίσιο λοιπόν του μαθήματος αυτού, με αφορμή το κεφάλαιο της διατροφής, οι μαθητές της  Α΄  γυμνασίου παρουσίασαν εργασίες με θέμα: ‘’Ισορροπημένη  Διατροφή- Θρεπτικά  Συστατικά’’. Την επίβλεψη της δραστηριότητας αυτής  είχε η καθηγήτρια  Πολυζοπούλου  Ελένη, ειδικότητας  ΠΕ80.

Ενδεικτικά, μερικές εργασίες  των  μαθητών παρουσιάζονται  εδώ.