Διδακτική επίσκεψη-εκδρομή στο Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πέλλας

Διδακτική επίσκεψη-εκδρομή πραγματοποίησαν οι μαθητές της Α΄ τάξης στις 29 Μαρτίου 2012 στο Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πέλλας. Αρχηγός ήταν ο κύριος Αθανασιάδης Αχιλλέας και συνοδοί καθηγητές οι κυρίες Ήραντου Ελένη, Δάμπαση Αικατερίνα και Σκάγια Ειρήνη.

Η επίσκεψη αυτή συνδυάστηκε με το διδακτικό αντικείμενο της Ιστορίας και τις συναφείς ενότητες, που αναφέρονται στην πρωτεύουσα και την ιστορική διαδρομή των Μακεδόνων. Οι μαθητές με επαρκείς ιστορικές πληροφορίες για την περίοδο αυτή και εξοπλισμένοι θεωρητικά με όλο το γνωστικό ιστορικό πλαίσιο, προσομοίωσαν τις γνώσεις τους στο επίπεδο του πραγματικού αρχαιολογικού χώρου και των εκθεμάτων που μελέτησαν με ενδιαφέρον στο μουσείο. Έτσι η επίσκεψη ήταν ουσιαστική για την καλλιέργεια και διαμόρφωση της ιστορικής συνείδησης και της εθνικής μας διάρκειας ανά τους αιώνες.